Ostatnia aktualizacja:

Cannabis a bóle miesiączkowe

Michał

Charakter bóli miesiączkowych

Charakter bóli miesiączkowych jest bardzo różny. Kobiety mówią, że czasami bóle te są znośne, czasami nie. Trudno powiedzieć, czemu część kobiet w trakcie okresu zwija się z bólu, a część przechodzi to względnie łagodnie. Tak czy inaczej, przyczyną bólowych dolegliwości w miesiączce jest kurczenie się mięśni gładkich usytuowanych w ścianach macicy. Dzieje się to poza świadomością i w pełni niezależnie od kobiety. Mięśnie kurczą się w celu likwidacji błony śluzowej, która stanowi podłoże dla mającej się tam pojawić zapłodnionej komórki jajowej. Gdy komórka nie pojawia się, błona jest wydalana w postaci krwawienia. Bóle miesiączkowe utrzymują się przez kilka dni. W celu ich łagodzenia kobiety sięgają po dostępne bez recepty specyfiki rozkurczowe i przeciwbólowe. Część pomaga sobie jogą, część gorącymi kąpielami i masażami.

Cannabis, charakterystyka

Cannabis, to inaczej konopie indyjskie. Łacińska nazwa tych roślin pochodzi od zawartych w nich kannabinoidów. Są to bardzo specyficzne, ciekawie zbudowane i obecne tylko w konopiach związki chemiczne. Oprócz nich w roślinach tych występują terpeny i flawonoidy. Konopie zawierają psychoaktywny związek o nazwie THC. Związek ten odpowiada za narkotyczne działanie marihuany, która produkowana jest z konopi. THC dostaje się do mózgu podczas palenia skręta. Zaraz potem zmienia się nastrój, zachowanie, świadomość i reakcje palącego. THC stymuluje mózg do odczuwania przyjemności i wywołuje tzw. haj. Na haju człowiek jest radosny, pobudzony, kreatywny, twórczy, śmiały towarzysko, ożywiony i skory do zabawy i śmiechu. THC jest związkiem mogącym wywoływać uzależnienie psychiczne. Właśnie dlatego marihuana zaliczana jest do miękkich narkotyków. Jako narkotyk, popularna trawka nie wszędzie jest legalna i ogólnie dostępna. Polskie prawo zakazuje hodowania cannabis i przetwarzania ich w marihuanę. Co jakiś czas wykrywane i niszczone są nielegalne uprawy tych roślin i fabryczki produkujące zioło.

Cannabis a bóle miesiączkowe

Trudno określić wpływ cannabis na bóle miesiączkowe. W Ameryce od jakiegoś czasu dostępna jest nie do końca legalna konopna tabletka na bóle menstruacyjne. Tabletka jest globulką dopochwową i nosi nazwę Foria Relief. Lek nie jest zalegalizowany, ponieważ nie przeprowadzono odpowiednich badań laboratoryjnych i klinicznych. W składzie leku jest 60mg THC i 10mg CBD. Tabletka ma zmniejszać intensywność bólowych dolegliwości podczas miesiączki, poprzez działanie na receptory kannabinoidowe w narządach rodnych kobiety.